Rozmýšľate o fotovoltaike?

Aby bolo jasné, že hovoríme o tom istom, fotovoltaika a fotovoltika je jedno a to isté. Aj keď jazykovedci zo SAV vyzývajú k používaniu spisovného slova fotovoltika, 96 % používateľov ich zbožné želanie ignoruje a tak príde na sto percent k tomu, že ich spisovný výraz sa zaradí medzi iné perly vymyslené SAV ako boli napr. žltá farba – žlť, strapec niečoho – kysť, úroda obilia – žnivo, otočka Zeme okolo svojej osi – zvrt, ktoré nikto nepoužíva.

Prvé pokusy s fotovoltaikou na Slovensku sa datujú už do 70. rokov 20. storočia. Vtedy išlo skôr o experimenty a výskumné projekty. Rozsiahlejší rozvoj nastal až po roku 1990, kedy sa začali objavovať prvé komerčné fotovoltaické panely.

Dôležitým míľnikom bol rok 2009, kedy bol schválený zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie. Ten zaviedol systém zelených bonusov, ktorý výrazne stimuloval záujem o investície do fotovoltaiky. Vďaka tomu sa počet fotovoltaických elektrární na Slovensku v priebehu niekoľkých rokov rapídne zvýšil. Dnes je na Slovensku prevádzkovaných už takmer 900 fotovoltaických elektrární s celkovým výkonom takmer 500 MW. Fotovoltaika sa tak stala významným hráčom v slovenskom energetickom mixe a prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov.

Využitie solárnych panelov má dnes veľa podôb. Spomeňme obce, ktoré po prepočte nákladov a zisku neraz investujú značné sumy. Solárne panely na stĺpoch sa dajú využiť na napájanie pouličného osvetlenia. To môže obci ušetriť peniaze za energie a zároveň znížiť svetelné znečistenie. Solárne lampy nepotrebujú káble, takže sa dajú ľahko inštalovať aj na miestach, kde by to bolo s káblami náročné alebo nemožné.

Solárne panely na stĺpoch sa dajú využiť na napájanie senzorov a kamier, ktoré monitorujú dopravu, parkovanie, znečistenie ovzdušia a iné aspekty životného prostredia. Tieto dáta sa dajú využiť na zlepšenie služieb pre obyvateľov a na zefektívnenie fungovania obce. Neraz ich obec využíva aj pri použití radaru merajúcom rýchlosť v obci.

Ilustračné foto, Zdroj v popise článku www.pixabay.com, QuinnBrak

Fotovoltaika pre súkromné osoby

Úplný laik by predpokladal, že po objednaní fotovoltaiky príde firma, donesie si všetko zo sebou, na mieste sa ho opýta koľko chce ušetriť, namontuje mu panely na strechu zapojí do rozvodnej skrine v dome a hurá, je vymaľované.

Firmy, ktoré poskytujú fotovoltaické riešenia však postupujú celkom inak. Cenovej ponuke predchádza obhliadka, zameranie polohy domu, veľkosť, zistenie priemerného slnečného svitu v lokalite, sklon strechy a jej orientácia, možné tienenie z rôznych smerov a objektov, počet obyvateľov v dome, množstvo spotrebičov, vrátane elektromobilov. Až potom sa načrtne riešenie.

Aby ste mali ďalej predstavu o tom aká variabilná môže byť ponuka, uvediem zopár ďalších príkladov.

Dom, ktorý ste sa rozhodli vybaviť fotovoltaikou môže fungovať ako samotný fotovoltaický objekt bez napojenia na energetickú sústavu. Hovorí sa tomu „Ostrov“. V tomto prípade sa vyrobené energia uskladňuje do batériového uložiska alebo sa priamo spotrebuje. Kôli cene batérií, je to jedno z drahších riešení a návratnosť investícií je dlhodobá.

Ďalšou možnosťou je pripojenie k energetickej sústave. Tu sa ponúkajú dve možnosti. Výroba elektriny pre vlastnú potrebu s kapacitou meniča napríklad 10,8 kW (výkon panelov 10 kWp v smere na juh, alebo 15 kWp na východ – západ) ide o takzvaný Malý zdroj, ktorý je schopný ročne vyrobiť 10 až 15 MWh. Následne poznáme Lokálne zdroje, ktoré majú viac ako 10kW a tie fungujú za iných podmienok distribučnej spoločnosti.

V rodinnom dome

Ďalšie variácie sú už priamo v dome, pokračujú výberom meniča pre tri fázy a určením, ktoré spotrebiče budú používať fázu 1,2,3. Podľa ich spotreby sa nastavuje menič. Ďalším rozhodnutím, ktoré čaká objednávateľa je úložisko vyrobenej elektriny, či už ide o riešenie úložiska fyzického v dome, ktoré bude schopné po výpadku zo strany distribútora zabezpečovať chod domácnosti, alebo pôjde o úložisko virtuálne u distribútora, ktorý vám vami dodanú energiu započíta a dokonca i zaplatí, ale v prípade, že ju budete potrebovať naspäť zaúčtuje si distribučný poplatok.

Ak by sme to na záver zhrnuli, zavedenie fotovoltaiky napríklad do rodinného domu je riešením ako usporiť energie a vyhnúť sa vysokým poplatkom za elektrinu, no na druhej strane si to vyžaduje počiatočné náklady. Pravdou je, že stále možno získať dotácie od štátu na takéto riešenie, čím sa výrazne skráti návratnosť investícií. Aj tu treba však apelovať na známe „dôveruj ale preveruj“! Vypracovaná ponuka firmy by mala z vašej strany podstúpiť kritický prepočet s aktuálnymi dátami cien elektriny za výkup a nákup, za odber v exponovaných časoch a mimo nich a tiež by sa mal tento výpočet opierať o aktuálnu Zmluvu o pripojení a prístupe u distribútora. Riešením je tiež nechať si vyrátanú ponuku prerátať nezávislým odborníkom na fotovoltaiku, rozhodne to nie sú vyhodené peniaze.

Zdroj: 1.) Legislatíva a povinnosti pri pripojení, výstavbe a prevádzke fotovoltiky. STREDOSLOVENSKÁ ENERGETIKA. SSE [online]. 2024 [cit. 2024-04-18]. Dostupné z: https://www.sse.sk/podnikatelia-organizacie/produkty-a-sluzby/fotovoltika-od-sse/legislativa-a-povinnosti-pri-pripojeni-vystavbe-a-prevadzke-fotovoltiky?page_id=13558

Zdroj: 1.) AMPERAK In: Youtube [online]. 2023 [cit. 2024-04-05] Dostupné z: https://www.youtube.com/@amperak. Kanál uživatele @amperak

Foto: QUINNBRAK. Elektrina Svetlo Priroda [online]. In: PIXABAY, A CANVA GERMANY GMBH BRAND. www.pixabay.com [online]. 2024 [cit. 2024-04-18]. Dostupné z: https://pixabay.com/sk/illustrations/elektrina-svetlo-pr%C3%ADroda-nap%C3%A1janie-8329696/

Údaje použité v článku sú orientačné, verejne dostupné v rámci informácií z médií.

Zdieľať článok