Nabíjacie stanice pre elektromobily od A po Z.
Poisťujeme nabíjačky a fotovoltaické systémy 2.
Rozmýšľate nad inštaláciou fotovoltaiky a nabíjacej stanice u vás doma? Musíte tento krok konzultovať s vašou poisťovňou, aby poistenie bolo adekvátne? Čo by ste mali urobiť pri súčasne nastavenom poistení a čo pri novom? Pýtali sme sa za vás.
Najväčšie a najznámejšie poisťovne Slovensko
Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.
Kooperativa poisťovňa, a.s., Vienna Insurance Group
Generali Poisťovňa a.s.
Uniqua poisťovňa, a.s.
Wüstenrot poisťovňa, a.s.
Komunálna poisťovňa, a.s.
Groupama poisťovňa a.s.
AXA poisťovňa, a.s.
Rozdiel medzi poistením elektromobilu a klasiky
Poistenie elektromobilov môže (ale nemusí) byť lacnejšie ako poistenie automobilov na fosílne palivá, pretože elektromobily sú zvyčajne menej náchylné na krádež a vandalizmus. Taktiež cena poistenia môže závisieť od kapacity batérie, výkonu motora, značky a modelu elektromobilu. Tieto výhody či nevýhody poskytujú poisťovne rozdielne (podľa svojich poistných produktov) a tiež s prihliadnutím na škodové udalosti žiadateľa o poistenie za posledné roky.
V predchádzajúcom článku sme hovorili o poistení nabíjacích staníc pre súkromníka a tiež o poistení fotovoltaiky, ktorú si dáte namontovať na nehnuteľnosť. Dospeli sme za použitia logiky k záveru, že: „Tieto úpravy môžu ovplyvniť hodnotu nehnuteľnosti a riziko vzniku škôd, preto poisťovňa potrebuje presné informácie o poistenom objekte, aby mohla správne stanoviť poistné a plnenie v prípade poistnej udalosti… Miera zvýšenia ceny (poistného) závisí od hodnoty fotovoltaiky/nabíjacej stanice, typu rizika a individuálnej politiky poisťovne. Spravidla sa jedná o mierne navýšenie ročného poistného v rádoch jednotiek percent.“ V prípade ak uzatvárate novú zmluvu o poistení vášho majetku, postupujte podľa pokynov poisťovňe (ktorú si vyberiete) a v rámci vlastného záujmu ju oboznámte so všetkými skutočnosťami, ktoré by mali mať neskorší vplyv na poistné plnenie.
Tento náš názor v podstate potvrdila jediná z oslovených poisťovní Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s. Predpokladáme, že nejako podobne by to mohlo byť aj u iných poisťovní, v každom prípade ak sa obrátite na Allianz, budete už z tohto článku vedieť na čom ste.
Ilustračné foto, Zdroj v popise článku
Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.
Otázka: Ak má súkromná osoba poistenie Môj domov a rozhodne sa pre dodatočnú montáž fotovoltaiky, prípadne LEN nabíjacej stanice pevne spojenej s konštrukciou domu, musí túto skutočnosť oznámiť poisťovni a zvýši sa cena upravenej zmluvy o poistení Môj domov, alebo sa uzatvára na tieto úpravy poistka zvlášť? Ak sa cena upravuje jedná sa rádovo o koľko % z ročnej ceny? Je potrebné predkladať poisťovni napr. správu revízneho technika?
Ing. Helena Kanderková, Allianz: Montáž fotovoltiky, nabíjacej stanice, alebo iného zariadenia, ale ani rekonštrukciu či prístavbu nie je potrebné oznamovať poisťovni v ktorej máme nehnuteľnosť poistenú, nie je potrebné ani prerábať poistnú zmluvu, avšak je potrebné, aby výška poistnej sumy nehnuteľnosti pokrývala v každom momente reálnu hodnotu nehnuteľnosti aj so všetkými stavebnými súčasťami a zariadením pevne spojeným s nehnuteľnosťou. To znamená, že ak majiteľ nehnuteľnosti svoj dom zrekonštruoval, alebo vykonal prístavbu, či namontoval zariadenie ako fotovoltiku či nabíjaciu stanicu, je povinný aktualizovať poistnú sumu nehnuteľnosti, aby v prípade vzniku poistnej udalosti nebola nehnuteľnosť podpoistená. Podpoistenie je totiž najčastejšou chybou pri poistení nehnuteľnosti. Pri podpoistenom majetku poškodený môže dostať len časť poistného plnenia, podľa výšky podpoistenia a svoj majetok si tak nebude môcť obnoviť do pôvodného stavu.
Otázka: Ako je to v prípade montáže verejných nabíjacích staníc (právnické osoby), poskytujete poistky aj na tieto produkty? Existuje nejaký koeficient pre výpočet poistného z hľadiska kapacity v kW, počtu nabíjacích stojanov a konektorov, umiestnenia (diaľnica, parkovisko pri OC, verejná garáž).
Ing. Helena Kanderková, Allianz: Závisí to od posúdenia rizika poisťovňou. Pre právnické osoby je možné poistiť fotovoltické zariadenia v rámci produktu Moje podnikanie 1, ktoré je určené pre spoločnosti s ročným obratom do 50 mil. eur, počtom zamestnancov do 250 a s maximálne 5 miestami podnikania. Poistenie kryje fotovoltiku, ktorá je súčasťou poisťovaných budov, pokiaľ bola inštalované na základe ohlásenia alebo rozhodnutia o povolení stavby, ak ohláseniu alebo povoleniu podlieha. Riziká závisia od zvoleného balíka poistenia, pričom klient má na výber zo 4 rôznych balíkov poistného krytia.
Pre malé, stredné spoločnosti a veľké spoločnosti, ktoré nespadajú do záberu produktu Moje podnikanie je poistenie fotovoltiky podmienené analýzou rizika a súčasťou poistnej zmluvy je doložka s podmienkami, ktoré musí dané zariadenia spĺňať. Cena sa stanovuje ako promile z poistnej sumy poisteného predmetu.
Otázka: Existuje produkt poistenia činnosti firmy poskytujúcej takéto montáže (SZČO, SRO)?
Ing. Helena Kanderková Allianz: V rámci stavebného/montážneho poistenia je krytý proces výstavby alebo montáž takýchto zariadení.
Ďakujeme za poskytnuté informácie Ing. Helene Kanderkovej v zastúpení Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.
Do oblasti poisťovníctva spadá aj pripravovaný zákon o PZP elektrokolobežiek a elektrobicyklov, ktorý by mal platiť už od 1. augusta 2024. Zahŕňalo by všetky tieto prostriedky, ktoré dosahujú maximálnu konštrukčnú rýchlosť nad 25 km/h. Aplikácia tohto zákona však so sebou prináša veľa nejasností.
Podľa zákona o cestnej premávke (zákon č. 8/2009 Z. z.) sa elektrokolobežky zaraďujú medzi bicykle, a preto sa na ne vzťahujú rovnaké pravidlá ako na bicykle. To znamená, že sa smú pohybovať len po cyklochodníkoch, chodníkoch a ostatných miestach vyhradených pre cyklistov. Na verejných komunikáciách sa môžu pohybovať ako ostatné vozidlá spadajúce pod kategóriu „V“2.
Na komunikáciách 2. a 1. triedy sa môžu pohybovať len elektrobicykle, ktoré spĺňajú technické požiadavky na motorové vozidlá a sú registrované na polícii. Elektrobicykle musia mať štítky s evidenčným číslom, svetlá a zvukovú signalizáciu. Vodič elektrobicykla musí mať prilbu a vodičské preukaz.
Ako sa bude situácia vyvíjať ďalej a aká bude výsledná formulácia novelizácie zákona č. 8/2009 Z.z. budeme sledovať.
Foto Niekverlaan, eur-peniaze-hotovosť- 427533. In: PIXABAY, A CANVA GERMANY GMBH BRAND. www.pixabay.com [online]. 2024 [cit. 2024-06-09]. Dostupné z: https://pixabay.com/sk/photos/eur-peniaze-zaplati%C5%A5-hotovos%C5%A5-427533/
1) Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s., Poistenie Moje podnikanie. Online. Dostupné z: https://www.allianz.sk/sk_SK/podnikatelia/mali-a-stredni-podnikatelia/poistenie-moje-podnikanie.html
2) Techmaniak. www.techmaniak.sk. 2012, 2012. Dostupné z: https://techmaniak.sk/elektricke-kolobezky-aktualna-legislativa/. [cit. 2024-06-09]
Údaje použité v článku sú orientačné, verejne dostupné v rámci informácií z médií.