Nabíjacie stanice pre elektromobily od A po Z.
Nabíjačky elektromobilov a protipožiarne opatrenia
Zákonné predpisy v oblasti elektromobility sa neustále vyvíjajú a dopĺňajú, aby reflektovali rýchly vývoj technológií a rastúci počet elektromobilov na našich cestách.
Umiestnenie nabíjacích staníc je komplexný problém, ktorý zahŕňa technické, právne, ekonomické a urbanistické aspekty. Preto sa rieši kombináciou rôznych právnych nástrojov.
Stavebný zákon
Tento zákon obsahuje všeobecné ustanovenia o stavebných objektoch a ich vybavení. Pri výstavbe nových alebo rekonštrukcii existujúcich parkovacích domov a garáží sa musia zohľadniť požiadavky na vybavenie nabíjacími stanicami.
V Zákone č.378/2019 Z.z. ktorý mení a dopĺňa zákon č. 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení…, sa v § 8 o elektromobilite nachádza špecifikácia pre nové nebytové a bytové priestory ohľadom umiestnenia nabíjacích staníc.
Zákon priam nariaďuje použitím príkazu „musia mať“ pripravené rozvody pre inštaláciu nabíjacích staníc. Tento príkaz zahŕňa aj prípravu pre inštaláciu infraštruktúry vedenia a rozvodov v bezprostrednom susedstve, teda na priliehajúcich parkoviskách.
Nariadenia sa týkajú budov nových a obnovovaných. V bode (4) sa píše: Každá nebytová budova s viac ako 20 parkovacími miestami musí mať od 1. januára 2025 najmenej jednu nabíjaciu stanicu elektrických vozidiel.“
Vyhlášky a normy
Konkrétnejšie požiadavky na umiestnenie a prevádzku nabíjacích staníc sú upravené v rôznych vyhláškach a technických normách vydaných príslušnými ministerstvami (napr. Ministerstvo dopravy a výstavby SR alebo Ministerstvom vnútra SR a Prezídia hasičského a záchranného zboru).
Zákony o energetike
Tieto zákony upravujú podmienky pripojenia nabíjacích staníc na elektrickú sieť a ich prevádzku.
Slovensko je povinné implementovať smernice Európskej únie, ktoré sa týkajú rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, vrátane elektromobility.
Pri nových budovách je to pomerne jednoduché. Zhotoviteľ musí na všetko myslieť dopredu.
Ilustračné foto Pavel Ondera
Projektovanie a výstavba
Odolnosť konštrukcií voči vysokým teplotám a požiaru.
Systémy odvodu dymu a tepla.
Správne umiestnenie nabíjacích staníc a ich vzájomná vzdialenosť. Prípadne naplánovať rozvody na ich budúcu inštaláciu.
Dostatočný počet a umiestnenie hasiacich prístrojov a hydrantov.
Efektívna evakuácia.
Toto všetko musia obsahovať projekty vrátane implementácie rozvodov energií schválených príslušným verejným poskytovateľom v regióne.
U starých budov je potrebná spolupráca s vlastníkom budovy a po konzultácii na základe projektovej dokumentácie so stavebným úradom, príslušným dodávateľom elektriny a hasičským a záchranným zborom vypracovať projekt inštalácie nabíjacej infraštruktúry.
Jednotlivec, ktorý si kúpi elektromobil aj spolu s nabíjačkou nemôže len tak prísť ku svojmu stojisku v spoločných priestoroch a sám od seba si namontovať a pripojiť nabíjačku.
Ministerstvo vnútra SR a Prezídium hasičského a záchranného zboru vydalo už v roku 2021 metodické usmernenie týkajúce sa protipožiarnej bezpečnosti v súvislosti s parkovaním a nabíjaním elektromobilov v stavbách (budovách). V ňom sa odvoláva na platnú súčasnú legislatívu, konkrétne zákon č.378/2019 Z.z. ktorý mení a dopĺňa zákon č. 555/2005 Z.z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení… a vyhlášku MV SR č. 94/2004 Z.z.
Zaoberá sa konštrukčnými prvkami podzemných garáží, rozmiestnením počtu parkujúcich elektromobilov i umiestnení nabíjacích staníc, potrebným odsávaním vzduchu či automatickým hasiacim systémom a intenzitou dodávky vody.
Čo z toho vyplýva
Pre bežného občana vlastniaceho elektromobil, alebo uvažujúceho nad jeho zaobstaraním je nevyhnutné zaujímať sa aj o jeho prevádzkyschopnosť, nabíjanie, ideálne v čase oddychu, počas noci. Mal by si zistiť dostupnosť nabíjacieho miesta vo svojom bydlisku a v prípade, že takéto miesto nie je k dispozícii obrátiť sa na správcu objektu a dohodnúť sa s ním na podmienkach inštalácie novej nabíjačky. Následne osloviť firmu, ktorá montáž zabezpečí podľa príslušných predpisov. To platí v prípade staršieho domu.
V prípade novo vybudovaných domov, by mali byť všetky siete predpripravené, je teda tiež potrebné kontaktovať správcu a osloviť profesionálov, ktorí montáž zabezpečia v súlade s predpismi. Môžete kontaktovať aj firmu Nabito s.r.o.
Titulná foto: jakub-zerdzicki-jR5tcEvMlx0-unsplash. In: KOMUNITA FOTOGRAFOV. Unsplash. Online. 2013. Dostupné z: https://unsplash.com/. [cit. 2024-09-24].
Link na Metodické usmernenie HAZZ SR Online 2024. https://www.minv.sk/swift_data/source/hasici_a_zachranari/Malatinec/usmernenia/elektromobilyta.pdf [cit. 2024-09-24].
Údaje použité v článku sú verejne dostupné v rámci informácií z médií, pre dohľadanie zadávajte autorom použité kľúčové slová.