Elektromobilita a zlodeji

Jeden z prvých slávnych zlodejov na svete bol Prométeus, ktorý ukradol oheň bohom v Diovom chráme a z lásky ho daroval ľuďom, čo si neskôr odskákal prikovaný na kaukazskej skale. Robin Hood kradol tiež v mene vyšších princípov, lup rozdával chudobným. Giacomo Casanova bol zlodej žien a najmä ich počestnosti. Juraj Jánošík sa tiež radí medzi legendy, ktorým ležal na srdci nespravodlivý osud zdieraného ľudu. John Dillinger prepadával banky v Amerike, podobne ako romantický zlodejský pár Bonnie a Clyde. K zlodejom radíme aj komunistov, ktorí šmahom ruky v menovej reforme (1953) urobili z majetných žobrákov a tí si následne niekoľko dní podkurovali bankovkami v kachliach, aby z nich mali aspoň aký-taký úžitok. Znehodnotenie väčšiny peňazí v pančuchách (banky neboli v obľube najmä u starších), až o 90% hodnoty niektorí neuniesli a siahli si na život.

Koniec 20. a terajšie 21. storočie prinieslo boom nielen otvorených, bezočivých krádeží a lúpeží, ale najmä rozmach organizovaného zlodejstva vo forme podnikania. Na jednej strane teda ide o príležitosť zbohatnúť bez škrupúľ, na druhej strane išlo o rozmach kriminality — krádeží z dôvodu nedostatku existenčných prostriedkov napríklad po strate zamestnania, alebo z dôvodu straty akýchkoľvek zábran pri zaobstarávaní si prostriedkov na návykové látky a patologické závislosti.

V dnešnej našej spoločnosti existujú skupiny obyvateľov, ktorí žijú pod hranicou chudoby a zaobstarávajú si peniaze na prežitie nielen žobraním a zberom druhotných surovín, ale najmä krádežami. Zbytočné tieto skupiny definovať čo sa etnickej príslušnosti týka, komentovať netreba ani vekové hranice či stupeň vzdelania. Ide o ľudí naprieč celou našou spoločnosťou.

Nie je tomu tak dávno, čo v perifériách miest a obcí horeli ohníčky a ohne, ktorých plamene olizovali medené, hliníkové káble, súčiastky z pračiek, chladničiek a iných spotrebičov, aby zbavili drahé kovy a zliatiny škrupiny v ktorej ich zberne odpadu odmietali vykupovať. Mizli káble zo stožiarov, fixovaných nad zemou i pod zemou, proste všetko čo sa dalo speňažiť. Najkurióznejší prípad sa stal v ČR, kde poľský gang ukradol za niekoľko rokov sedem kilometrov káblov posilňujúceho trakčného vedenia, ktoré bolo pod napätím vyše 3 tisíc voltov.1

Zlodeji nabíjačiek

www.pixabay.com elektromobilita a zlodeji

Krádež nabíjačky elektromobilu je pomerne nový typ trestného činu, ktorý sa v poslednej dobe stáva čoraz častejším. Krádeže sa týkajú najmä káblov a konektorov, ktoré sú súčasťou nabíjacích staníc. Dôvodov je hneď niekoľko. Nabíjačky elektromobilov, najmä tie rýchlonabíjacie, sú pomerne drahé. Zlodeji ich kradnú s cieľom predať ich na čiernom trhu. Niektorí zlodeji kradnú nabíjačky len pre kovový šrot, ktorý sa dá z nich získať.

Ďalším „fuj“ dôvodom je konkurenčný boj, prípadne pomsta, keď sa o lukratívne miesto pre výstavbu nabíjacích staníc uchádza viacero záujemcov. Niektorí zlodeji kradnú nabíjačky s cieľom znefunkčniť nabíjaciu stanicu a sťažiť tak nabíjanie elektromobilov pre ostatných. Nuž a vandalizmus založený na nenávisti voči „tým bohatším“, ktorí si môžu dovoliť elektromobil tiež pripadá do úvahy.

Osobne som zažil aj prípad keď na mieste pre nabíjanie zastavil starší favorit, pretože parkovisko bolo plné a následne musel uvoľniť miesto prichádzajúcemu elektromobilu. Vodič favorita si počkal až majiteľ elektrického auta odíde a keďže bol deň a okolo plno ľudí, tak nabíjané auto aspoň opľul. Čo dodať?

V Slovenskej ani v Českej republike polícia neeviduje počet krádeží nabíjačiek samostatne, zarátava ich medzi krádeže všeobecne. Inak je to s elektroautomobilmi, elektrobicyklami a elektrokolobežkami.

Elektrozlodeji — údaje z roku 2022

Elektromobily
Slovensko. Podľa Policajného zboru SR bolo v roku 2022 na Slovensku ukradnutých 13 elektromobilov. Najviac krádeží (7 elektromobilov), bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji.
Česko. Podľa Ministerstva vnútra ČR bolo v roku 2022 v Česku ukradnutých 58 elektromobilov. Najviac krádeží (18 elektromobilov), bolo zaznamenaných v Stredočeskom kraji.

Elektrobicykle
Slovensko. Podľa Policajného zboru SR bolo v roku 2022 na Slovensku ukradnutých 4 276 elektrobicyklov. Najviac krádeží elektrobicyklov bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji (1 280).
Česko. Podľa Ministerstva vnútra ČR bolo v roku 2022 v Česku ukradnutých 10 345 elektrobicyklov. Najviac krádeží elektrobicyklov bolo zaznamenaných v Stredočeskom kraji (2 945).

Elektrokolobežky
Slovensko. Podľa Policajného zboru SR bolo v roku 2022 na Slovensku ukradnutých 1 258 elektrokolobežiek. Najviac krádeží elektrokolobežiek bolo zaznamenaných v Bratislavskom kraji (482).
Česko. Podľa Ministerstva vnútra ČR bolo v roku 2022 v Česku ukradnutých 4 879 elektrokolobežiek. Najviac krádeží elektrokolobežiek bolo zaznamenaných v Prahe (1 745).

Kuriozita na záver — Nabíjacia stanica v púšti.

Táto nabíjacia stanica sa nachádza na Sahare v meste M’Hamid El Ghizlane a je v zariadení Camp Under Stars na Rue la Pharmacie. Inštalovaná bola 26.9.2018. Nachádza sa 40 km od alžírskej hranice, 300 km od Marakéša a 460 km od prístavu Casablanca. Umožňuje dobitie v púšti všetkým druhom elektromobilom a tak prekonať veľké vzdialenosti v tejto drsnej oblasti.2

Zdroj: 1) 1) GABZDYL, Josef. IDNES. Polský gang ukradl ze stožárů v Česku kilometry kabelů pod proudem, ohrozil vlaky Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/zlodeji-gang-novojicinsko-kabely-trakcni-vedeni.A230913_104613_ostrava-zpravy_jog. IDNES.cz [online]. 2023, 13.9.2023 [cit. 2024-02-24]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/zlodeji-gang-novojicinsko-kabely-trakcni-vedeni.A230913_104613_ostrava-zpravy_jog

2) ELECTROMAPS. Charging stations in M’Hamid El Ghizlane. www.electromaps.com [online]. 2023, 2022 [cit. 2024-02-24]. Dostupné z: https://www.electromaps.com/en/charging-stations/morocco/province-de-zagora/mhamid-el-ghizlane

Foto: SANDROBOLO. Bicyklov, Ferrara, Krádež. In: PIXABAY, A CANVA GERMANY GMBH BRAND. www.pixabay.com [online]. 2024 [cit. 2024-02-25]. Dostupné z: https://pixabay.com/sk/photos/bicyklov-ferrara-kr%C3%A1de%C5%BE-zvy%C5%A1ky-3623920/

Údaje použité v článku sú orientačné, verejne dostupné v rámci informácií z médií.

Zdieľať článok