Elektromobilita – nabíjanie

V 90. rokoch sa mobilné telefóny začali zmenšovať a stávať sa dostupnejšími. V roku 1991 sa na Slovensku a v Česku začal predávať prvý mobilný telefón. Bol to Nokia 1011 a jeho cena bola okolo 2 300 EUR. V tomto období sa na trhu objavilo viacero značiek mobilných telefónov, medzi najznámejšie patrili: Nokia, Motorola, Ericsson, Siemens, Alcatel, Samsung, Apple, LG, HTC a Huawei.

Každý z výrobcov mobilných telefónov k nemu automaticky pridával aj nabíjačku, ktorá však bola určená len k modelu, prípadne viacerým modelom od tej istej značky. Kompatibilita nabíjačiek bola minimálna a to najmä z dôvodu udržania si zákazníka. Aj kvalita mobilných telefónov, batérií a samozrejme aj nabíjačiek nebola zo začiatku nijako úchvatná. Bežne prvý mobil doslúžil do dvoch rokov, prípadne do toho času už išlo o zastaraný model, ktorý aj keď fungoval, imidžovo už nebol top. Každý kto toto obdobie zažil si pamätá na mobily odložené v kdesi v šuplíkoch aj s nabíjačkami pre prípad, že by sa ešte niekedy mohli zísť. Nabíjačky pritom mali rôzne konektory, rôzne parametre, ktoré neboli vhodné pre iné použitie. Toľko skúsenosť s nabíjaním a nabíjačkami v minulosti. Dnes sa už používa iba jeden konektor, po strate originálu už nabíjačku nekupujete u zástupcu výrobcu na pobočke, ale v prvej elektropredajni ktorá vám príde pod ruku.

Skúsenosť s komplikáciami pri využívaní nabíjačiek elektromobilov však ostala ako strašiak kdesi v hlave a aj keď dnes už výrobca automobilov opatruje svoje modely zásuvkami na pomalé AC aj rýchle CCS nabíjanie.

Nabíjací proces

Čo sa týka nabíjacieho procesu, tu treba podotknúť, že ide zabezpečený systém. Pri používaní tak vysokého napätia je to z hľadiska bezpečnosti a zabezpečenia konektivity samozrejmosťou. Konektor po zasunutí do zdierky na vozidle sa tesne pred nabíjaním uzamkne, nejde ho teda už vytiahnuť, pokiaľ nabíjanie programovo na stojane neukončíte. Nemôže sa teda stať, žeby nejaký okoloidúci (iný motorista alebo neprajník) mohol vaše vozidlo odpojiť. Aj po skončení nabíjania ostane konektor na vozidle uzamknutý až do vášho príchodu, a až po deaktivácii vašou kartou, kľúčom alebo apkou je možné ho vrátiť na nabíjací stojan.

elektromobilita-nabijanie

Pravdou je, že konektivita medzi nabíjacím stojanom Tesla a elektromobilom Tesla dosiahla takmer dokonalosti. Stačí ak konektor snímete z nabíjačky priblížite sa ním k dvierkam zdierky a stlačíte aktivačné tlačidlo na „pištoli“. Automobil odistí dvierka, zasuniete konektor, ktorý sa spojí s „mozgom“ Tesly, vykomunikuje si identitu a začne nabíjať. Keď ukončíte nabíjanie, stačí vybrať konektor a môžete odísť. Cena sa vám objaví na vašom účte založenom pri kúpe automobilu, prípadne pre preregistrácii na iného vlastníka.

Ostatné nabíjačky tiež poskytujú možnosť platby mesačne a bezhotovostne, pri aktivácii nabíjania však musíte použiť iný vyžadovaný spôsob identifikácie (napríklad aktivačné kľúčenky, karty, mobilné aplikácie). Momentálne sú na trhu nabíjacie stanice firiem ZES, Greenway, Ionity a Enjoy.1. Ak som nejakú vynechal…

Ďalšou možnosťou je nabíjanie po registrácii priamo pri nabíjačke, ide najmä o prípady, kedy si kúpite vozidlo a nemáte uzatvorenú registráciu so žiadnym poskytovateľom služieb na nabíjacom šírom poli. Taktiež môžete využiť nabíjanie ktoré dotuje niektorý z obchodných reťazcov a na ich parkovisku pred nákupným centrom si auto nechať nabiť celkom zadarmo.

Samostatnou kapitolou je nabíjanie doma z vlastného zdroja a to cez solárne panely alebo od dodávateľa energií. O tom si však už povieme v niektorom ďalšom článočku.2

Kuriozita na záver

Nabíjacia stanica Tesly „Outback Supercharger“ sa nachádza v Coober Pedy, v južnej Austrálii, 846 km severne od Adelaide, čo je to najvzdialenejšia nabíjacia stanica Tesla Supercharger na svete. Mesto bolo založené v roku 1915 a nachádza sa v nadmorskej výške 215 metrov. Dodnes je označované ako mesto opálov, ktoré sa tu dolovali..2 Priemerná denná teplota počas roka je 30–32°C, vlhkosť málokedy presiahne 20 %.

Zdroj: 1) JUFI GROUP S R O. Go-e [online]. 2023, 2023 [cit. 2024-02-28]. Dostupné z: https://www.go-e.sk/elektromobilita/
TECH MASTER EVENT. Tme [online]. 2024, 2024 [cit. 2024-02-28]. Dostupné z: https://www.tme.eu/sk/news/library-articles/page/45353/konektory-a-kable-pre-elektricke-automobily/

2) Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Coober Pedy [online]. c2023 [citováno 28. 02. 2024]. Dostupný z WWW:

Foto: JAMESQUBE. Tesla. In: Pixabay [online]. 2024 [cit. 2024-02-29]. Dostupné z: https://pixabay.com/sk/photos/tesla-elektro-nab%C3%ADjacia-stanica-2875856/

Údaje použité v článku sú orientačné, verejne dostupné v rámci informácií z médií.

Zdieľať článok